A bejegyzést készítette 1 hozzászólás

Spirituális eredetű betegségek

spirituális eredetű betegségek, szomorú, céltalan nő, akit észre sem vesz az arctalan tömeg

Ha megreked valahol a fejlődésed, ha a személyiséged különböző részei nem összehangoltan működnek vagy harcolnak egymással, az a lelked széteséséhez vezet. A spirituális szemléletben ez nagyon sok problémát okoz, és jelentős köze van a depresszióhoz, a céltalansághoz valamint igen súlyos, extrém viselkedésekhez, mint a szadizmus, a megszállottság (rögeszmésség) vagy az öngyilkosság. Ebben a posztban arról írok, hogy az alacsony fokú (vagy teljesen hiányzó) belső egység milyen kóros lelki állapotokhoz és viselkedésekhez vezethet, vagyis a spirituális eredetű betegségek kialakulásáról lesz szó.

Nincs önmagában rossz ember, de mindannyian hordozzuk magunkban azt a csírát, amelyből a rossz megszülethet.
A gonoszság az emberben megtalálható lehetőség;
a szétesett, spirituálisan beteg én potenciálja.

Zohar és Marshall SQ elméletében, ha a korona csakra szintjéhez nem sikerül eljutni, és kapcsolatba lépni a belső maggal, vagyis a középpontoddal, az spirituális eredetű betegségekhez vezet. Ha nem találod meg a saját lényegedet, akkor lelked szenved, széttöredezhet, céltalanná válhat.

Betegséget okozhat az is, hogyha nem bontakozik ki megfelelően a személyiséged, vagy az egyes részei között nincs kapcsolat, tehát egymástól függetlenül működnek, nem pedig holisztikus egységként, egymással összhangban (pl. skizofrénia esetében ez van). Ilyenkor viaskodnak egymással a személyiség különböző típusai, és nem a helyzetnek megfelelően kerül előtérbe egyik vagy másik.

A spirituális eredetű betegségek gondolata elvontnak tűnhet, de a társadalmi példákban könnyen megérthetjük.

Céltalanság, depresszió, szorongás

Spirituális eredetű betegségek a társadalomban

Sok ember nem találja meg a célját. Csapong a munkahelyek között, mert nem tudja, mit csinálna szívesen, nem alapít családot, és számos más helyzetben képtelen dönteni és elköteleződni. A céltalanságból gyökeret ver a közönyösség vagy Viktor Frankl kifejezését használva az egzisztenciális vákuum. Ez azért is baj, mert

Az elveszett lélek nagyon fogékony a betegségekre.

Egyéni szinten ez sokféle betegség formájában lecsapódhat: nagyon sok a depressziós ember. Kopp Mária kitüntetett pszichológus 2008-ban megjelent kutatási eredményeiből kiderült, hogy

  • kimondottan pesszimista a magyar társadalom és európai viszonylatban a legszorongóbb. Sajnos a jobb agyfélteke képi funkciójának tudatos használatát nem tanítják meg, de álmunkból felkelve is tudjuk, hogy az Aranybullát 1222-ben adták ki.

  • a magyar ember nem szeret kihívásokkal szembesülni, és rosszul birkózik meg az életnehézségekkel. A kreatív szemléletű problémamegoldása fejletlen.

Szociális munka tanulmányaimból azt is pontosan tudom, hogy az egyik megbirkózási stratégiánk a pillanatnyi enyhülést hozó szenvedélyek, főként az alkohol.

Az a lelki ragasztóanyag, ami a szétesettséget gátolná - a pontos, közös értékrend és a spirituális fejlettség - ma hiányzik, és egyszerű módokkal, sokszor romboló alternatívákkal pótoljuk.

Valaki elmozdította a morális célkitűzéseket, és most azt sem tudjuk, hogy milyen játékot játszunk, arról nem is beszélve, hogy hogyan jönnek létre a szabályok.

A fejlett spirituális intelligencia az, ami ma, a modern korban segít egyensúlyban tartani a lelket bizonytalan körülmények között is.

Ilyen következményekkel jár, ha az egód uralkodik

Többször utaltam már arra, hogy a racionális agyunkat a mai kor túlfejleszti/túlhasználja, az érzelmi és a spirituális intelligencia kifejlődése pedig ennek rovására ment. A racionális agyat nem tartja egyensúlyban a jobb agyfélteke, és ez negatív érzéseket enged szabadon (harag, irigység, félelem, anyagiasság).

Ha az ego teljesen elszigetelődik, ha csak és kizárólag az létezik (a többi személyiségrész pedig elnyomásban van), annak kényszeres viselkedések, gonoszság, sőt akár öngyilkosságba torkolló, végső kétségbeesés is lehet a következménye. Ezek nem finom témák, de e poszt második részében szeretnék velük foglalkozni, mert a tájékozódás önmagában is preventív jellegű lehet.

Ha önmagad központjától teljesen elhatárolódsz, és kizárólag az ego működik, akkor

  • a megfelelő életmód-minták útmutatását nyújtó spirituális

  • és az egészséges pszichikai reakciókat kiváltó érzelmi agy háttérbe szorul, szétesik a lélek. Az ego csapdába ejti, ami radikális állapotokhoz vezet.

Ezek a radikális állapotok a spirituális eredetű betegségek

A közös pontja ezeknek a szélsőségeknek az, hogy nincs megfelelő reakció a valóságra.

  • A szadista ember

    nem tud reagálni arra, hogy áldozata szenved, kegyelmet kér tőle. Egyszerűen elhatárolódik attól a gondolatról, hogy mindketten ugyanolyan emberek. Nem azonosul vele, nem kapcsolódik hozzá.

  • Az önfeláldozó ember

    ezzel szemben nagyon is érzi, hogy a két ember bizonyos értelemben egy és ugyanaz. Egy-egy megismételhetetlen élet. Ilyen az, aki például spontán megmenti egy embertársát, bele sem gondolva, hogy ezzel saját életét kockáztatja. Ez nem betegség, a szembeállítás kedvéért szúrtam be a példát.

  • A kétségbeesett ember

    aki az öngyilkosságot fontolgatja, teljesen értelmetlennek látja életét, amit nem érdemes tovább élni. Nem tud reagálni semmire.

    Nem reagál az emberekre: még szeretteit sem veszi számításba mint örömforrást, lelki támaszt vagy az öngyilkosságtól visszatartó tényezőt.

    Nem reagál értékekre, célokra. Nincs jövőképe, reménye. Nem képes rálátni arra, hogy találna-e tágabb összefüggésben bármi értelmet az életben, csak be van ragadva a nagyon beszűkült, sötét lencsén át nézett világába. Nem látja be, hogy az érzései és a vele történt események megvilágíthatók lennének egy másik optikával, ami tovább lendítené őt ezen a nehéz élethelyzeten.

A spirituális fejlettség egyfajta védelmet nyújt ezektől

A gyerekek még ezt tudják. Tudják, mennyire fontos, hogy a tapasztalataikat elhelyezzék valahogy a világról alkotott elképzeléseikben. Bosszantóan sokszor tesznek fel „miért” kezdetű kérdéseket, pedig milyen fontosak azok! Meg akarják érteni, milyen a világ, miért úgy működik. Ezt a látásmódot felnőttként is újra megélheted, ha megengeded magadnak ebben a rohanó, túlingerelt világban, hogy egészen apró dolgokra rácsodálkozz gyermeki szemeddel.

A spirituális intelligencia jó működése belső összeszedettséget hoz, és nem engedi darabjaira hullani a lelket. Segít átlendülni a kríziseken, és gyógyulni a sebekből.

A mai értékválságban élő, egoista, individualista kor össztársadalmi szinten nem szadista, nem gonosz, de megrekedt az ego szintjén. A spirituális eredetű betegségek egy része (különösen a depresszió, a pesszimizmus) teljesen általánosak, megszokottak.

A társadalom ma sok szempontból reakcióképtelen, szenvedni hagy (esetleg ki is rekeszt, elítél, bánt) más embereket, komplett társadalmi rétegeket akár. Az egyetemes értékeket, az egész emberiséget megmozgató célok szolgálata helyett önző érdekek hajtják előre az életben, akár másokon átgázolva. Ebben a világban élünk, de nem kell vele azonosnak lennünk. 

Felhasznált irodalom

Danah Zohar – Ian Marshall: SQ Spirituális intelligencia

1 thought on “Spirituális eredetű betegségek

  1. Jó estét!
    Nagyon érdekelne ezzel a témával minden, így amit olvastam tetszett, igazából nem tudom milyen hozzászólást kell ide írnom, hiszen véleményem még nem lehet az ismeretlenről.
    Sok a megmagyarázhatatlan egybeesés viszont az életemben, és szinte minden tulajdonsággal rendelkezem, mindd a hat csakrával.
    Mondta már nekem egy ember hogy akkora a szárnyam hogy nem fér a szobába, nem értem miért mondta.
    És aki fájdalmat okozott, természetesen nem mindennapi vita, de rövid idő elteltével hallottam róla, kárpótolt az élet részben mindig.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .