A bejegyzést készítette Hozzászólás most!

Miért érdekel ma ennyi embert a spiritualitás? Az értékválság kora

spirituális értékválság kora

A Facebook 2020-as adatai szerint Magyarországon kb. 1 millió embert érdekel a spiritualitás a teljes 5-6 millió ember közül, akik fent vannak a Facebookon. Az USA-ban 30-35 millió embert. Na de miért? A kényelemben, gazdagságban, nyugati értékek mentén élő emberek az értékválság világában találták magukat, és keresik a kapaszkodókat. Az eldobhatóság korában bizonytalanná vált, mi a helyes út.

Milyennek ismerjük ezt a világot?
Az értékek krízise

  • Bagdy Emőke Hogyan lehetnénk boldogabbak c. könyvében ilyen kifejezéseket használ: hajszoltság (soha nincs idő semmire), eldobhatóság (ami elromlik, ne javítsd meg, vegyél újat, van másik – és ez nemcsak a tárgyakra, hanem az emberi kapcsolatokra is igaz. Minek is vesződni a régivel, ha az új seprű magától is jól seper?!)

  • Almási Kitti számtalanszor beszél, ír arról, hogy attól nehéz a mai világ, hogy átalakulóban van az értékrend. A régit már meghaladtuk, nem működik, viszont nem alakult ki még az új. Az egy megkerülhetetlen nehézség az életünkben, hogy nincsenek értékbeli kapaszkodóink, amik úton tartanának, és meghatároznák a helyes irányt.

A modern világban

Egyedül vagyunk létkérdéseinkkel vagy spirituális problémáinkkal és azzal a szükséglettel is, hogy olyan intelligenciát fejlesszünk ki, mely méltó választ tud adni.

Az idézet szerzőpárosa szerint a mai kor egészségtelen állapota egy spirituális értékválság. Szerintük a világot ma nem az értékek vezérlik, hanem például a haszonelvűség, a manipuláció és a kapcsolatok kihasználása.

A nyugati értékekből (teljesítmény, növekedés) hiányzik a stabil család, a hála, az alázat, tehát hihetetlen egyensúlytalanságban élünk. Kényelemben, bőségben, fejlett technológiában élünk a nyugati értékeknek köszönhetően, de érezzük, hogy ez nem elég, hiányzik valami.

Az egy spirituális értékválság, amit gyakran mondunk, hogy a mai fiatalok céltalanok, nem tudják, mit kezdjenek az életükkel. Amit lustaságnak hívunk, a mögött állhat az a motiválatlanság, ami a társadalmunk alacsony spirituális intelligencia szintjéből adódik. Képesek vagyunk-e számukra egy olyan értékrendet adni, ami inspirálja őket az életben való előrehaladásban – talán ez nagyobb kérdés, mint az, hogy a friss generáció miért nem elkötelezett semmi iránt.

A spirituális értékválság mindenkit érint

Mindenki spirituális lény.

  • Mindenki feltette már azt a kérdést, hogy miért jött a világra, mi a sorsa, a küldetése.

  • Veszteség esetén megkérdezte: miért kell átélnie ezt a fájdalmat, mi értelme az életnek, ha egyszer úgyis meghalunk.

  • Mindenki „érez a zsigereiben” dolgokat, amiket nem tud megmagyarázni, honnan jönnek. És néha mindenki „hallgat az ösztöneire” akkor is, ha annak minden racionális érv ellentmond.

Ezeknél ma sokkal egyszerűbb kérdésekre sem ad választ a modern kor. Ez történik, ha a racionális dolgok mindenek felett állnak, és elfelejtjük, hogy spirituális lények vagyunk.

Zohar és Marshall rátapint a lényegre: a mai társadalom spirituális értelemben nagyon korlátolt. Legbelül mégis érzi, hogy hiányoznak ezek az értékek az életéből.

Mert ezek volnának azok az iránytűk, amik nem engednék, hogy kiégj a materiális világ eldobhatóságában, céltalanságában, befolyásolásában.

Egyre többen rájönnek, hogy a spirituális értéknélküliség csak pillanatnyi örömöket és önző célokat tartogat. Ahhoz pedig hosszú az élet, hogy az ember szinte csak ilyenekkel töltse meg, és nap mint nap keresse a materiális értelemben vett többet és jobbat.

Zohar és Marshall szerint akkor fog egy következő nagy fejlődés végbemenni a társadalomban, hogyha egyénileg fejleszted a spirituális intelligenciádat. Ami nehéz, tekintve, hogy a mai világban nem ezt várják el tőled, nem ez a fő érték. De pont úgy válhat azzá, hogyha elég sokan keresik ebben a boldogságot a pazarló, egocentrikus életmód helyett.

Ha idáig eljutottál az olvasásban, valószínűleg ott vagy a Facebookon jelen lévő, spiritualitás iránt érdeklődő 1 millió emberben. Látod, ez nem kevés létszámát tekintve, de a polcon heverő alapanyagokból úgy nem lesz vacsora, ha csak a receptet tudod. Azt meg is kell főzni! 🙂

Felhasznált irodalom

Danah Zohar – Ian Marshall: SQ Spirituális intelligencia

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .