A bejegyzést készítette Hozzászólás most!

Így lépj rá a spirituális fejlődés útjára!

spirituális fejlődés

Az elmúlt posztokban igyekeztem bemutatni, hogy az alacsony spirituális intelligencia, a belső középpontodtól való eltávolodás milyen harmóniátlan, egészségtelen állapotokhoz vezet. A most következő részekben pedig a spirituális fejlődés útjáról szeretnék írni, amiken haladva elkerülheted ezeket a testet és lelket romboló, tönkretevő betegségeket. A mai posztban az elvárásoktól mentes, valódi motiváció, a tömeg helyett az egyediség és a modern világ zaja helyett a beszédes csend hasznairól írok.

Igazi motivációd

A spirituális szemlélet az értelem, a célok, a jelentés keresésével terelget a belső egyensúlyod felé. A motiváció  az a mélyről jövő energia, ami a mindennapjaidat mozgatja az életcéljaid felé. De hogy mi ez, azt legtöbbször nem is ismerjük.

A tömegkultúrában elvész az egyéniséged,
az elvárások agyonnyomják a saját céljaidat

A mai korelvárás

  • az egyforma gondolkodást részesíti előnyben.

  • nem szereti a különcöket, mert nem tud mindenkinek személyre szabott, egyedi gondolatokat és életutat kínálni.

  • nemhogy nem tanít meg az önállóságra, de kifejezetten ellenzi. Követeli, hogy belesimulj a tömegbe akkor is, ha nem értesz vele egyet.

Az arctalan tömeg kényelmesebb a társadalom számára, mint az egyediség. Ebben a tömegben viszont valódi önmagad és az életben tartó motivációd megismerése akadályozott.

spirituális fejlődés, arctalan tömeg helyett egyéni motiváció

spirituálisan intelligens ember nem riad vissza attól, hogy a többséggel ellentétes vélemény vagy értékrend mellett álljon ki. Ehhez bátorság kell: nem félhetsz attól, hogy népszerűtlen leszel a véleményed, a felvállalt értékeid, az egyéni utad miatt, mert az nem másokétól függ.

Azért bátorság ez, mert a jelenlegi társadalmi, gazdasági elvárások a valódi, belső hajtóerődet inkább eltorzítja vagy el is nyomja. Helyette megkövetelnek néhány kívánatos motivációt. Vágyj erra, akard azt, megszabja, mitől légy boldog!

Ez a rád erőltetett motiváció a legritkább esetben azonos a saját, őszinte, mélyről jövő ihletéseddel. A megmásított igényt hiába próbálod kielégíteni, mert az nem az igazi, ha faguriga leszel, sem fogsz megelégedni vele, ha a hozzád nem passzoló tömegutat járjuk, mert ezt várják el mások.

Ha épp a karrierizmus és a szingliség a divat, de te valójában egy gondoskodó, szociális típus vagy, akkor sosem leszel boldog a nyakadba varrt ál-motivációval. És fordítva: ha szerteágazó céljaid vannak, nem fogod tudni (nem is kell) évtizedekre teljesen feladni ezeket anyaként sem. Akkor sem, ha azt sulykolják beléd, hogy önfeláldozó mártírként vagy tökéletes anya, és annak is kell lenned.

Az igazi, szikrát lángra lobbantó, éltető ihlet, életcél feltárásával kezdődik csak a spirituális út.

A spirituális fejlődés első lépése az önismeret

Mint látod, nem cél, hogy megtanítsák, hogyan ismerd meg a belső világodat. Sőt, mindinkább eltávolítanak tőle: a külvilágot ismerd meg, tudd kívülről a fontos történelmi évszámokat meg az országok fővárosait és elhelyezkedését a térképen, de hogy mi látna el mindennap életerővel, lelkesedéssel, inspirációval, az nem fontos. 

Nem ösztönöznek arra, hogy megismerd a lelked mélyebb rétegeit és mozgatórugóit. Amitől fontos felkelni minden reggel! Amitől béke és egyensúly jön létre benned.

Az állami oktatási rendszeren kívül is kevés tényező hat a spirituális fejlődés, az önismeret, az ihletettség felfedezésének irányba. Az időmenedzsment, a multitasking cselekvéskényszerének nyomása alatt a csend, a befelé figyelés nem értékes, sőt: naplopás, semmittevés.

spirituális fejlődés, időmenedzsment
Megszámlálhatatlanul sok médiatermék és tréning tanítja meg, hogyan pipálj ki minél több teendőt a listádról, és hogyan férjen bele a napodba még egy találkozó, egy főzés, egy ablakpucolás. Persze, fontos az időd kihasználása, mert véges, és mindannyian tartalmasan akarjuk eltölteni, de a mély dolgokat nem tudod idősávos excel táblákban megkövetelni magadtól.

Ha a hatékonyság érdekében pihenést is írnak elő, az sem a spirituális (nem-)tevékenység számára fordított idő, hanem csakis azért szükséges, hogy utána még hatékonyabb legyél. És ez nem örömteli flow vagy önfeledt énidő, hanem csak egy újabb kipipálandó sor a listádon. Tehát egy feladat.

Márpedig az önismeret a lassú pillanatok terméke, főként amikor nem számít az idő és a tér. A hallgatás művészet.

A spirituális fejlődés és az önismeret egy izgalmas utazás a belső középpontod felé

A befelé figyelés állapotban egyre többet megtudhatsz a lelked hihetetlen mélységeiről és a benne szunnyadó, valódi motivációdról és életcéjaidról (dharmádról, ikigaidról, nevezzük bárhogy).

Befelé figyelsz, és önismereti úton jársz, amikor

  • meditálsz.

  • megpróbálod elemezni az álmaidat, amik a szimbólumok nyelvén igyekeznek üzenni valami fontos, feldolgozandó élményről a tudattalan mélységeiből.

  • sétálsz egyet a friss levegőn, a természetben, távol az ember által létrehozott pezsgéstől, és nem épületek között vagy, emberek társaságában, hanem csak a gondolataiddal.

  • nem falod a könyveket. Nem ugrálsz egyik képzelt világból a másikba, hogy növeszd az elolvasottak listáját, hanem megállsz egy kicsit, és végiggondolod, mit jelentett számodra az olvasmány-élmény. Amikor úgy hallgatsz zenét, hogy megfigyeled, milyen hatással van rád, mit hoz felszínre az érzelmi világodból pár betalált szövegsor és dallam.

  • nem a hatékonyság és a tennivalólisták szemüvegén keresztül gondolsz vissza a mögötted álló napra, hanem végiggondolod, miért voltál ma hálás.
    Amikor nem az esemény a főszereplő, hanem az érzés, amit kiváltott: meglepett? Örültél neki? Féltél tőle? Sajnáltad? Szorongtál miatta? Miért?
    Minél több kérdést teszel fel magadnak, annál szélesebb horizonton fogod látni a valóságot. Ne feledd: minden válasz attól függ, milyen kérdéseket tettél fel. Ez a gyakorlat tulajdonképpen az önismereti naplózás.

  • átgondolod, mi a mi személyes komfortzónád. Mi van azon belül és mi esik azon kívülre. Hol kezdődnek a határaid, hol húzódik a rutin és a kihívások mezsgyéje – így lelsz rá a fejlődési pontjaidra.

Tudom, hogy a témában legtöbbször recepteket kínálnak, azonnali eredményt ígérnek, és ezzel válnak népszerűvé. Mert a könnyű, tálcán kínált megoldásra van igény. De segítettek ezek valaha bárkinek is? 

Ha a válasz nem, akkor belátható, hogy erőfeszítés nélkül semmilyen változást nem tudsz létrehozni. Mondanám, hogy “No pain, no gain!”, de ezt a mondást annyira ellopták már a fitneszesek, és egyenlővé tették a belegebedéssel meg a keménykedéssel. És itt pont nem erről van szó, és én most lelket akarok építeni, így a spirituális fejlődés témájában inkább nem használom, de értitek, miről van szó. 🙂

Felhasznált irodalom

Danah Zohar – Ian Marshall: SQ Spirituális intelligencia

Elizabeth Clare Prophet – Patricia R. Spadaro – A gyakorlati spiritualitás művészete

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .