A bejegyzést készítette Hozzászólás most!

Mi a spirituális szemlélet haszna? Hogyan alakítja a személyiségünket?

spirituális szemlélet hogyan formálja a személyiséget

Vajon van olyan személyiségvonás, amivel rendelkezni kell ahhoz, hogy elégedett légy az életeddel? Ezeket öröklöd vagy megtanulod? Tudsz rajtuk változtatni annak érdekében, hogy boldogabb legyél? A spirituális szemlélet szerepet játszik ebben?

Tegyük fel, nehéz élethelyzetbe kerülsz, baj történik. Elvesztetted a munkahelyedet, válófélben vagy, megbetegedtél, felmondták az albérletedet, eltanácsolták a gyereket az iskolából… Szóval: adott egy krízis. Ebben a problémahelyzetben az egyik ember összeomlik, a másik talpon marad.

Az egészségtudatosságra irányuló kutatások azt igyekeznek feltárni, hogy mitől van az, hogy ugyanazon probléma esetén van, aki tehetetlenül áll a dolog előtt, megbénítja a pesszimizmusa – míg mást a kialakult helyzet nem tör meg, hanem meg tudja őrizni a bizakodását, és aktívan cselekszik.

Ebben a posztban arról írok, hogy milyen vonásokat figyeltek meg a spirituális tudatossággal élőknél, amik hozzájárulnak a boldog, kiegyensúlyozott élethez. Azt is megnézzük, hogy ezeket hozod magaddal a génjeidben, vagy pedig életed során megtanulod. Ez azért fontos, mert ami tanulható, az megváltoztatható is egyben (mint az optimizmus is), tehát döntés kérdése, hogy kialakítod-e magadban.

Ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy – mint Bagdy Emőke amerikai kutatási eredményekre hivatkozva mondja – a génjeidben lehetőségek vannak, nem a végzeted. A hozomány az hozomány, kitörölni ugyan nem lehet, de altatható. Tehát semmi sincs veszve, ha nálad is raktáron van egy örökölt hajlam, mondjuk, a depresszióra.

Az érett személyiségben ott vannak a spirituális értékek

A temperamentum örökölt,
a karakter tanult, és folyamatosan alakul

C. Robert Cloninger munkássága során azt kutatta, hogyan alakul ki az ember temperamentuma és a karaktere, vagyis az a két komponens, amiből a személyiség összeáll.

Arra jutott, hogy a temperamentumodat javarészt öröklöd. Az alapvető habitusod tehát biológiailag meghatározott, és nagyjából már a gyermekkorodban láthatóvá vált. Viszont ez nem jelenti azt, hogy a negatív beállítódásaidat a gonosz gének számlájára írva egyszerűen csak hátradőlsz, hogy hát igen, ez van, ezt kaptad a sorstól.

“Az öröklött rossz gén hatása támogató, szerető és védelmező családi környezetben való felnövekedés vagy elegendő pozitív életesemény esetén nem érvényesül.”

A temperamentummal ellenben a karaktered – az, ahogyan önmagadról, másokról és a világról vélekedsz – egy tanult folyamat eredménye.

Hogy milyenné válik pontosan, azt befolyásolja a neveltetésed, a kultúra, amiben felnősz. Mivel állandóan, szinte percről percre érnek ingerek, a karaktered folyamatosan alakul. Most is. Ami pedig alakul, az alakítható is, hiszen részben tudod befolyásolni, hogy milyen ingerek érnek: kikkel barátkozol, milyen hobbival töltöd el az idődet, milyen könyvet veszel a kezedbe, melyik csatornára váltsz a tévében és így tovább. Ezzel tehát könnyebb dolgod van, mint a genetikailag hozott csomaggal.

Így fejlődik a karaktered

A karakter fejlődésének 3 szintjét írta le Cloninger, amit egy piramisként is elképzelhetsz.

  • 1. szint | Kontroll, felelősség, célok önbecsülés

    Autonóm személyiség vagy. Kézben tartod a dolgaidat, te irányítod az életedet. Felelősségteljesen cselekszel, fegyelmezett vagy és ambiciózus, vannak saját céljaid. Elfogadod magad olyannak, amilyen vagy.

  • 2. szint | Szociális érzékenység, partnerség, empátia, emberszeretet

    Együttműködsz a társadalommal, amiben élsz, az itt elfogadott szokásokkal és a benne élő személyekkel. Érdekelnek a szociális problémák, segítőkész vagy, toleráns és empatikus.

  • 3. szint | Spirituális szemlélet iránti igény, kiteljesedés, egyéni érdekeken túlmutató, magasabb célok

    A harmadik, legfelső érettségi fok a transzcendencia. Ezen a szinten meg tudsz feledkezni magadról, és előtérbe kerülnek a spirituális szemlélet által fontosnak tartott célok. Ezt a szintet a karaktered nem éri el, ha túlságosan földhözragadt és racionális vagy, ha csak magadra gondolsz.

Így járul hozzá a boldogságodhoz a tudatos spirituális szemlélet

Dr. Margitics Ferenc főiskolai hallgatók körében végzett kutatása során arra jutott, hogy három típusa van a spirituális szemlélet szempontjából tudatos embereknek.

  • 1. Akik le tudják csendesíteni az egójukat

    Optimisták, megfontoltak, szolidan, de céltudatosan élnek. Képesek önmaguk és mások elfogadásra. Az önmagukon túlmutató dolgok és a spirituális elfogadás képességét átlagos szinten birtokolják.

  • 2. Akik a tudatos jelenlét állapotában vannak

    Ez a spirituális tudatosság egy magasabb szintje. Akik itt vannak, az első típushoz hasonlóan optimisták, megfontoltak, szolidak, de céltudatosak és együttműködőek. A különbség a magasabb fokú megfeledkezés önmagukról és a nagyobb spirituális elfogadás.

  • 3. Akik felülemelkednek az elmén

    Ez a típus aggodalmaskodó, feledékeny, szétszórt, pesszimista, céltalan. Inkább kibújik a felelősség alól. Nem érdeklik mások, nem toleráns és nem segít. Hajlamosabb a depresszióra. Ezek nem igazán irigyelt tulajdonságok, ás sem az egészséget, sem a boldogságot nem szolgálják.

Az ego működésének csökkentése és a tudatos jelenlét viszont a spiritualitás hasznos és életminőség-javító dimenziói. Az 1-es és a 2-es típus tehát 

  • pozitívan áll az élethez,

  • nem fél a bizonytalanságtól,

  • nyitott az emberekre, empatikus és segítőkész másokkal, nem gyűlölködik,

  • energikusabb, több az életereje,

  • céljai vannak, amik motiválják a mindennapokban,

  • nem harcol magával folyton, hanem elfogadja a személyiségét, a képességeit,

  • egészséges lelkiismerete van.

Ezen vonások mindegyike nagyon fontos része annak az érzésnek, hogy köszönöm, jól vagyok.

Felhasznált irodalom

Bagdy Emőke: Hogyan lehetnénk boldogabbak?

Dr. Margitics Ferenc: Spirituális tudatosság és mentális egészség

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .