A bejegyzést készítette Hozzászólás most!

A flow, azaz a tökéletes élmény – Önmegvalósítást támogató ásványok 3. rész

flow

A sorozat első részében arról olvashattál, hogy az önmegvalósítás milyen szerepet tölt be a természetes egyéni igényeid, motivációid tekintetében. A második posztban az önmegvalósító ember tulajdonságait mutattam meg neked, ebben a részben pedig az önmegvalósító ember csúcsélményéről lesz szó – ez a flow.

Mi az a flow?

Szó szerint áramlást jelent. Csíkszentmihályi Mihály írta le ezt a jelenséget a boldogságkutatásra irányuló tevékenysége során. A flow gyakorlatilag egy csúcsélmény, amikor annyira belefeledkezel az örömöt okozó tevékenységbe, hogy semmi másra nem figyelsz, szinte önkívületi állapotban élvezed, amit csinálsz.

Úgy érzed, megszűnik minden körülötted. Csak az adott pillanat számít, eltűnik az időérzéked. Teljesen átadod magad a pillanatnak, a tevékenységnek, az élmények szabad áramlásának. Ilyenkor rendszerint teljesítményed csúcsán vagy. Érzed, hogy árad az életenergia, nyoma sincs fáradtságnak.

Mi kell ahhoz, hogy átélj egy ilyen élményt?

A megfigyelések alapján, a flow-t akkor éled át, amikor

  • Van egy kihívásod, ami nem túl könnyű, tehát nem untat, de nem is annyira nehéz, hogy meghaladja a képességeidet, és kudarcot vallj. Azaz számodra még éppen teljesíthető.

  • Képes vagy igazán koncentrálni. Gondolataid összeszedettek, nem kalandozol el, hanem csak arra fókuszálsz, amit éppen csinálsz. Ez a figyelem nem igényel tőled erőfeszítést.

Az összpontosítás kövei

  • A céljaid megfelelőek, és eredménnyel kecsegtetnek. Az elérhetetlen cél szorongást kelt, márpedig olyan tevékenység nem nyújt csúcsélményt, ami stresszel.

A célkitűzések kövei

Flow-t általában olyan tevékenységben sem lehet átélni, ami nem köt le, untat. A monoton dolgok csak akkor hozhatnak flow élményt, ha kihívást és harmóniát teremtesz velük azáltal, hogy tökélyre fejlesztve végzed őket. Biztos ismersz olyan embert, aki a vasárnapi ebédhez szó szerint teríték-költeményt varázsol, ami megszólal, mert ebben a dologban is meglátta a rendszeres alkotás lehetőségét.

Munkahelyi flow-t jellemzően azok élnek át, akik rajongásig szeretik a munkájukat, például a művészek, alkotók, sportolók. De bármilyen munka okozhat csúcsélményeket, amit hivatástudattal látsz el, amiben szenvedélyesen dolgozol, amikor feladataidban annyira el tudsz mélyülni, hogy kizárod a külvilágot. Ugyanez igaz a hobbikra is, amikre mindentől függetlenül szükséged van, de még inkább akkor, ha nem szereted annyira a munkádat.

Ezt nyered, ha törekszel a gyakori flow élményre

  • Ha sokszor van részed csúcsélményben, teljesebbnek érzed az életedet, mint azok, akiknek ritkán. Ez felméréssel igazolt tény.

  • Kevesebbszer tör rád az unalom, a letargia és a szorongás is.

  • Nem leszel olyan fáradékony, apatikus. Flow élmények híján folyton azt érzed, kevés az energiád, mert nem tudsz feltöltődni abból, amit csinálsz. Sőt, inkább leszívnak ezek a tevékenységek.

közöny bárhol jelentkezhet: ha nem szereted a munkádat, akkor értelemszerűen nem is kelti fel az érdeklődésedet. Ha sok a vita a családban, egy idő után beleunsz a velük töltött időbe, mivel kikapcsolódás helyett folyton konfliktushelyzeteket teremt. Társas tevékenységekben csak akkor találhatsz rá a tökéletes pillanatokra, ha azok kiegyensúlyozott, gyakori összezörrenésektől mentes kapcsolatokban valósulnak meg.

Önmegvalósítás, csúcsélmény, boldogság

A kutatások szerint azok az emberek érzik magukat a leginkább boldognak és elégedettnek, akik ki tudnak teljesedni az életükben, és a hétköznapi problémák ezt csak kis mértékben határozzák meg.

Ugyan a boldogság, az elégedettség és az önmegvalósítás nem ugyanazt jelenti, nem következik törvényszerűen egyikből a másik – például boldognak érezheted magad úgy is, hogy közben elégedetlen vagy amiatt, hogy még nem érted el a következő célodat. De ha sikerül megvalósítani önmagadat, akkor az élet mindennapos, stresszt jelentő nehézségei nem fogják tudni elvenni tőled a boldogságodat.

Felhasznált irodalom

Csíkszentmihályi Mihály előadása a flow-ról

Judy Hall: Kristálybiblia

Szabó Orsolya: A flow élmény kapcsolatai az önmegvalósítással, a hétköznapi életeseményekkel, a szubjektív boldogsággal és az élettel való elégedettséggel

Az ásványok gyógyító hatásai ezoterikus hagyományokon, tapasztalatokon és hiten alapulnak.
Egyetlen esetben sem helyettesíthetik a tudomány kínálta gyógymódokat.
Tekintsünk rájuk kiegészítő terápiaként.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .