A bejegyzést készítette Hozzászólás most!

Holisztikus gyógyítás – 4 megközelítés a teljes egészségért

holisztikus gyógyítás

A test, a szellem és a lélek egységben mozog. Az ember nem egy darab fájdalom, egy darab probléma vagy egy darab beteg testrész. Gondolom, neked is rosszul esik, hogyha az egészségügyben csak egy kórképet látnak benned. Te mint ember akkor vagy teljes (egész-séges), ha a fizikai, a pszichés és a lelki állapotod egymással összhangban és jól működik benned. Ők hárman alkotják azt a rendszert, ami egésszé tesz téged. A holisztikus gyógyítás szemléletében erről van szó.

Iránta egyre növekszik is az igény, mivel a tudományos orvoslás önmagában nem tudja megoldani az emberi problémákat. Ezért – mivel e cikkre kattintottál – valószínűleg te is folyamatosan keresed a kiegészítő terápiás lehetőségeket.

Az egészség több mint nem-betegség

Attól, hogy egy fizikai betegségedtől megszabadít a modern orvoslás, még nem biztos, hogy a magad teljességében egészségessé válsz. Az Egészségügyi Világszervezet alkotmányában szereplő egészség-fogalom is rendszerszinten képzeli el a jól-létet:

Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség vagy fogyatékosság hiánya.

A holisztikus gyógyászat a rendszernek nem csak egy szeletével, hanem az egészével foglalkozik: az egész-séggel. Bármelyik részében jelentkezik egy tünet, mindig gyógyítja a másik kettőt is. Nem választja őket el egymástól, nem ragad ki közülük egyet.

Bizonyára te is szoktad keresni az összefüggéseket egy fizikai probléma és a pszichéd, a lelked állapota között, és párszor már rákerestél a Google-ben a pszichoszomatikus betegségekre. Vajon hogy lehet visszabillenteni egész lényedet (testestől-lelkestől-pszichéstől) az egyensúlyi állapotba?

Ember a környezetében

Belső rendszered a környezettel is kölcsönhatásban van, hiszen nem egy légüres térben létezel. Köztetek energia, anyag és információ áramlik, például elég sok stresszt veszel fel, de adsz is le. Ennélfogva a teljesség megközelítésében a környezetbe helyezve érdemes értelmezni magadat.

Lássuk, mindezt pontosan hogyan képzeli el a holisztikus egészségszemlélet!

A holisztikus gyógyászat a megelőzést is előtérbe állítja

A világ legnagyobb gondja is könnyedén megoldható lett volna, amikor még kicsi volt.

A holisztikus szemlélet elsődleges célja a betegségek megelőzése, vagyis a prevenció. Az egészséged záloga a kiegyensúlyozott élet, amibe számtalan dolog beletartozik:

  • egészséges táplálkozás beleértve a megfelelő vitamin- és tápanyagbevitelt, a rendszeres méregtelenítést;

  • testmozgás – külön figyelve a helyes légzésre és a gerinc egészségére;

  • a mentális, lelki és szociális jól-léthez szükséges pozitív életszemlélet, a minőségi emberi kapcsolatok, a kellő mennyiségű és feltöltő passzív, aktív pihenés.

A méregtelenítésről itt olvashatsz bővebben.

Mint az látható, ezek unalomig ismételt pontok, amikben a tudományos orvoslás is egyetért, kezelni mégis csak külön képes őket. Más szakembernél, más osztályon, más hivatalban, amik között az átjárás és az együttműködés finoman szólva is akadozik, ha egyáltalán van. Ez az, amiben a gyógyítást a holisztikus megközelítés egy magasabb szintre igyekszik emelni. Kapcsolatot épít az ember részei között és a környezet részei, a segítők között.

Így segít a holisztikus gyógyítás a meglévő betegségek esetén

A holisztikus szemléletben többnyire mellékhatásokkal nem vagy kevéssé járó, természetes gyógymódokkal támogatják a kiegyensúlyozott életet. Nagy hiányossága e terápiáknak az, hogy tudományos igénnyel jellemzően nem kutatják a hatékonyságukat, a rendelkezésre álló óriási ismeretanyag ellenére nem tekinthetők professzionálisnak, emiatt eredményük nehezen mérhető, bizonyítható. Szükség van tehát a nyitottságodra és a természet gyógyító erejébe vetett hithez is, hogy elkezdj kísérletezni

  • aromaterápiákkal

  • gyógynövényekkel

  • böjtkúrákkal, diétával

  • homeopátiás készítményekkel

  • gyógyfürdőkkel

  • fény-, színterápiákkal

  • akupunktúrával és így tovább.

Úgy gondolják, hogy a legfontosabb a saját öngyógyító erőd, amit egy betegség kisebb-nagyobb mértékben ugyan térdre kényszerít, de ami növelhető a természettel összhangban álló terápiák segítségével.

Alternatív lehetőségek

A holisztikus gyógyászatot nagyon sokan újszerűnek gondolják, amit egy szemléletváltás iránti igény hívott életre. Nos, ez tévedés, mert már évezredekkel ezelőtt tudta az ember, hogy minden mindennel összefügg. A megközelítés gyökerei az ókorban keresendők, mai napig elismert hagyományait a kínai és az indiai kultúrának köszönhetjük.

ayurvéda holisztikus gyógyászat

Az indiai kultúrából a többezer éves múltú ájurvéda (“az élet tudománya”) a leginkább említésre méltó, ami a gyógynövények tudatos használatával segíti fenntartani vagy visszaállítani az egyensúlyt az 5 alapvető elem: a föld, a víz, a levegő, a tűz és az éter között. A gyógynövényeket masszázzsal, diétával, mozgásterápiával is kiegészítik.

kínai taoizmus a szellem nyugalmából és egyensúlyából indul ki. Főként akupunktúrával és meditációval teremti meg az anyag, az energia és a szellem harmonikus működését. Filozófiájuk része a jin és a jang őselemek összhangja.

A jin a sötétség, a hideg, az éjszaka, az állandóság, a nő.

A jang pedig a fény, a forró, a nappal, a változás, a férfi.

E szemlélet szerint önmagukban ezek nem léteznek, csak egymáshoz viszonyítva, egymástól függően. Ennélfogva együtt kell fenntartaniuk a kiegyensúlyozott egészség állapotát is. Bővebben itt írtam róla.

Módszerek

A  természetgyógyászat ma az alternatív, természetközeli gyógymódok széles palettáját kínálja a tudományos orvoslás kiegészítéseként. Alkalmazza a fent említett keleti gyógymódokat is, és számos más terápiát, mint például

  • a kineziológiát,

    ami az izommozgásod megfigyeléséből deríti fel a stressz okát, és így oldja fel a negatív blokkokat;

  • a biorezonanciát,

    ami művelői szerint elektromos jelekkel szünteti meg a szervezeted káros (betegséget okozó) rezgéseit, a hasznosakat (gyógyítókat) pedig felerősíti;

  • az oxigénterápiát,

    ami extra oxigén bejuttatásával igyekszik csökkenti a szervezeted – helytelen életmód okozta – alacsony oxigénellátottságát;

  • a reflexológiát,

    ami a reflexzónák ingerlésével, masszírozásával próbál hatást kifejteni azokra a területekre, amik eltelítődtek a méreganyagokkal stb.

Az ezotéria egy külön alternatív megközelítés, ami a tudományostól eltérő világnézetet tanít: másképp jelöli ki az ember helyét a világegyetemben. Beletartozik többek között az alkímia, az asztrológia, a spiritualizmus (ezen belül a kristálygyógyászat is). Célja a lelki béke, a belső egyensúly, a tisztánlátás megtalálása.

A holisztikus gyógyítás szerepe egyre nő a komplementer orvoslásban, azaz amikor az orvosi módszereket kiegészítjük (nem helyettesítjük!) az alternatív lehetőségekkel. A nyugati felfogásban nem igazán elismert, messze nincs olyan komoly hagyománya, mint a Távol-Keleten. Viszont az igények megkívánják a jelenlétüket, még ha nehéz is az egészségügyben partnert találni hozzá.

Ha az egyes gyógymódok hatékonyságát nem is fogadod el tényként, a holisztikus, az embert egységben kezelő szemléletet szerintem mindenképpen érdemes beemelni az életedbe, de legalább is megismerni. Ezzel az egészség-felfogással ugyanis nem fél-, hanem teljes megoldásokra lesz igényed és lehetőséged egyben.

Az ásványok gyógyító hatásai ezoterikus hagyományokon, tapasztalatokon és hiten alapulnak.
Egyetlen esetben sem helyettesíthetik a tudomány kínálta gyógymódokat.
Tekintsünk rájuk kiegészítő terápiaként.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .