A bejegyzést készítette Hozzászólás most!

Az ásványok gyógyhatása színek szerint – 1. rész

A színek számos, a modern életünket is meghatározó terület érdeklődési körének részét képezik: foglalkozik vele a fizika, a pszichológia, a divat vagy az építészet – hogy csak néhány kiragadott példát említsek. Ezekhez hasonlóan a kristályterápiában is hangsúlyos tényező az ásványok színe. Na de hogyan alakul az ki? Hogyan kapcsolódik a színekhez az ásványok gyógyhatása? Hogyan ajánlott színek szerint követ választani? A mai bejegyzésben ezekkel a kérdésekkel indítom el az ásványok és színeik témáját körüljáró posztsorozatot.

Hogyan alakul ki egy kristály színe?

Amikor a fény rávetül egy szilárd anyagra, akkor az megtörik rajta: vagy elnyelődik vagy visszaverődik, és így jön létre az általunk érzékelt szín. Fehéret (pl. a szelenit) akkor látunk, amikor a fény maradéktalanul visszaverődik az anyagon, feketét (pl. az ónix) pedig akkor, amikor teljesen elnyelődik. A hegyikristály színtelen, idegen anyagoktól mentes kvarc, tisztán kovasavból áll.

Az ásványok esetében a kristályrácson lévő törések is befolyásolhatják a külső megjelenést. Így például az opálban lévő szilícium-dioxid teljesen szétszórja a fényt, és ennek a fénytörésnek köszönhető az opál páratlan színjátéka. Hasonló a helyzet a labradorit esetében is.

Ezenkívül a kristályok ásványi anyag- valamint nyomelem-tartalma is meghatározhatja a színezetet. Sok fém önmagában képes elnyelni a fény egy részét, így ha az adott kő nagy mértékben tartalmaz ilyet, akkor ez saját színezetet is létrehozhat. A mahagóni obszidián barna foltjai például a magas vastartalmának köszönhetőek, a morganitot pedig a benne lévő lítium és mangán varázsolja rózsaszínné. A füstkvarc színét viszont a fémtartalmán kívül az őt ért radioaktív sugárzás is meghatározza.

Ha kifejezetten elenyésző a fémtartalom, akkor valamilyen más, idegen anyag pigmentje alakítja elsősorban a kő színét. Így történik ez a jáspisok esetében is, amikbe igen változatos anyagok épültek be.

A színek hatása az emberre, színterápia

A színek meglepően nagy hatással vannak ránk. Sokszor tapintható az érzés, amit kiváltanak belőlünk, például amikor rózsaszínben látjuk a világot vagy sárgulunk az irigységtől.

  • A négy évszak színei örömmel töltenek el: most, ősszel például a tarka falevelekben gyönyörködünk, tavasszal a barackszínű rügyek csalnak mosolyt az arcunkra, a természet zöldjében békére lelünk.

  • A piros egy impulzív szín, így egy piros “leárazás” felirat gyorsabban csábít vásárlásra a boltokban.

  • A kéket a megbízhatósággal és a kommunikációval azonosítjuk – talán nem véletlen, hogy a Facebook is ezt választotta arculatához.

A kromoterápia – mint alternatív gyógyászati ág – kizárólag a színekben rejlő erőre támaszkodik. Az indiai gyökerű ájurvéda holisztikus szemléletében a csakrákhoz is meghatározott színek kapcsolódnak.

Magunkon is észrevehetjük, hogy a színekkel kapcsolatban igen gyorsan képes változni az ízlésünk. Vannak időszakok, mikor bizonyos színekhez erősen vonzódunk, amikre néhány hónap után akár már rá sem szeretnénk nézni, és átveszik a helyüket más színek. Ezek többnyire tudattalan folyamatok, és nem is szoktuk végiggondolni, hogy miért zajlanak le bennünk. Az intuitív választások mellett vannak azonban tudatos szempontok is, amik segíthetnek jól dönteni az ásványok között színük szerint.

Az ásványok gyógyhatása színük szerint

Az ásványok igen változatosak színeik és gyógyhatásaik tekintetében. Bizonyos közös jellemzőkkel viszont bírnak speciális tulajdonságaik mellett is, így színek szerint csoportosíthatóak fekete, vörös, narancs, sárga, zöld, kék, ibolya-, fehér és áttetsző valamint szivárványszínű ásványokra. 

Ezekhez tartoznak közös gyógyító hatások spirituális, lelki és testi vonatkozásban is, amikről a posztsorozat következő részeiben olvashatsz külön-külön. A mai bejegyzés utolsó szakaszában a nézőpontot szeretném átadni, ami a következőkben segíteni fog majd a választásban.

Milyen színű ásványok illenek hozzád aktuálisan?

Ha egy adott ásványszín gyógyító tulajdonságai éppen olyan testi-lelki állapotot írnak le, amilyet szeretnél magadon érezni, akkor válassz belőle, és viseld hosszabb időn keresztül a bőröddel érintkezve, vagy használj nyers vagy csiszolt darabokat a lakásod kedvenc helyein dekorációként.

Ha egy adott szín negatív jellemzőit tapasztalod magadon, amin változtatni szeretnél, akkor ennek a komplementer színében tündöklő ásványt kell keresned.

ásványok gyógyhatása színek szerint
A komplementerek azok a színek, amik egymással szemben helyezkednek el a színkörön. Ezek kiegészítik egymást, mert ha összekeverjük őket, akkor semleges színt kapunk. A kristálygyógyászat a színek kiegyenlítésével is igyekszik semlegesíteni egy problémát.

Ha több olyan szín is van, amikben magadra ismersz, akkor kicsit nehezebb a dolog: ezeket gondolatban össze kell keverni, majd az így kapott szín komplementerét képviselő ásványt lesz érdemes viselned.

Ezek a választások nem biztos, hogy elsőre tetszenek, de a kristálygyógyászat álláspontja szerint mindenképpen érdemes egy kicsit ízlelgetni az eredményt, kísérletezni az így kapott színű kővel, és kitartani, mert kezdeti ellenérzéseidet legyőzve elindíthat egy pozitív folyamatot.

A kristályok kiválasztásánál mindig tartsd szem előtt azt, hogy nyugtatni vagy stimulálni szeretnéd-e az adott állapotot (pl. feszültséget oldanál vagy a kreatív ötleteidet csalogatnád elő velük).

Felhasznált irodalom

Dr. Csomai Zita: Gyógyító kristályok

Michael Gienger: A kristálygyógyászat tankönyve

Judy Hall: Varázslatos kristálymandalák

Az ásványok gyógyító hatásai ezoterikus hagyományokon, tapasztalatokon és hiten alapulnak.
Egyetlen esetben sem helyettesíthetik a tudomány kínálta gyógymódokat.
Tekintsünk rájuk kiegészítő terápiaként.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .